كبوتر بخارا ( جارچی بخارا ) ( Bokhara Trumpeter Pigeon )

ساخت وبلاگ
چکیده : لطفا ( ادامه مطلب ) را کلیک نمایید .... با عنوان : كبوتر بخارا ( جارچی بخارا ) ( Bokhara Trumpeter Pigeon ) بخوانید :

كبوتر بخارا ( جارچی بخارا ) ( Bokhara Trumpeter )

این نژاد از زیباترین وگران قیمت ترین کبوترهای زینتی به شمار می‌رود وپرورش دهندگان وعلاقمندان به شرکت در نمایشگاهها، در بین پرندگان خود حتماً از این نوع پرنده نگهداری می‌کنند .


زیستگاه اصلی این کبوتر همانگونه که از اسمش پیداست شهر بخارا در کشور ازبکستان میباشد و بدین خاطر به این کبوتر جارچی ( نوازنده ترومپت ) می گویند که شب ها صدائی شبیه ترومپت ایجاد می کند .


 کبوتر بخارا پرهای انبوهی دارد که در همه جهت پر پشت می‌باشند واز نشانه های بارز آن وجود دو کاکل بزرگ بر روی سر پرنده میباشد ، یکی در پشت سر ، با پرهایی رو به بالا و بلند و دیگری در جلوی سر که همانند چتری زیبا و کاملا گرد جلوی چشمان و حتی نوک پرنده را فرا میگیرد و هر چه بزرگتر باشد نشانه اصیل تر بودن آن است .

از دیگر نشانه آن پرهای انبوه بر روی پاهای پرنده است .

اما آن چه کبوتر بخارای اصیل را متمایز می‌سازد ، این است که گردن آن به سوی جلو وپایین متمایل است و پاها در مقایسه با سایر گونه‌ها بزرگ ترند.

طول بدن گونه های مرغوب آن به 60 الی 70 سانتی مترمیرسد .

این پرنده می‌تواند پرهای کاکل خود را سیخ نگه دارد . رنگ‌های متفاوتی دارد و بیشتر به رنگ سیاه ، سفید ، سرخ و زرد دیده می‌شود . 

زاد و ولد چندانی ندارد وتوجه کافی به جوجه‌های خود مبذول نمی‌کند وپرورش دهندگان با چیدن پرهای اطراف چشم وقسمتی از پرهای پا واطراف مخرج پرنده ، تلاش می‌کنند تا میزان نرینه گی کبوترهای نر را افزایش دهند، اما با این همه بهتر است که تخم‌های بارور این پرنده را در زیر پرندگان دیگری که به نگهداری جوجه‌ها اهمیت می‌دهند ، گذاشت تا جوجه‌ها قوی ونیرومند بار بیایند ، بویژه این که جوجه‌های این نژاد از کوچکی دارای پرهای انبوه می‌باشند وبدیهی است که این میزان پر نیاز به خونرسانی وتغذیه مناسب دارد .


برخلاف درشتی اندام این گونه بسیار ظریف و آسیب پذیر است .

 

چند تصویر از کبوتران Bokhara Trumpeter بنده :

 

 

 

 

Bokhara Pigeon,Bokhara Trumpeter Pigeon,Trumpeter,جارچی بخارا,كبوتر بخارا,...
نویسنده : روزبه لزگی بازدید : 10657 تاريخ : پنجشنبه 21 شهريور 1392 ساعت: 10:00

نظر سنجی

بنظر شما زیباترین نژاد کبوتر ایرانی کدام است ؟

خبرنامه

عضویت

نام کاربري :
رمز عبور :